Polikistik over sendromunda kistler nasıl ortadan kaldırılır?

Polikistikoversendromu hastalığı overlerde çok sayıda kistlerin varlığı oluşan bir hastalıktır. Ancak bu kistlerin neden oluştuğu günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Nasıl oluştuğu bilinmediği gibi kesin tedavisi de yoktur. Kistlerin ameliyatla alınması gibi bir tedavinin hiçbir yararı olmaz. Çünkü hastalarda ultrasonografik olarak görünen kistlerden çok daha fazlası  her iki overde de bulunur. Hatta ultrasonografik olarak hiç kist görünmese bile polikistik over sendromu tanısı konulabilir.

Kistleri ortadan kaldıracak bir tedavi şekli olmasa da bu hastalığın yaptığı olumsuzlukları ortadan kaldıracak çok sayıda tedavi şekli vardır. Polikistikoversendromlu hastalarda adet düzensizlikleri, tüylenme artışı, kısırlık gibi yol açabileceği sorunların tedavisi çok başarılı şekilde yapılabilmektedir. Ancak unutulmaması gereken bu tedaviler ile genellikle kısa sürede sonuç alınamaması ve uzun süreli tedaviler gerektirmesidir. Bu nedenle hekimden bilgi alınarak tedavi programına tam uyulmalıdır.

İçerik site ziyaretçilerini bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tanı, tedavi amacı ile kullanılamaz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.