Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Kemik erimesi esas olarak belirti oluşturmaz. Yaygın inanışın aksine vücutta özellikle kol ve bacaklarda oluşan ağrılar genellikle kemik erimesine bağlı değildir. Sessiz bir hastalıktır, gelişimi sırasında belirti göstermediği için araştırma yapılmaz ise ancak ileri dönemlerde kırıklar ile karşımıza çıkabilir. Bu nedenle kırık oluşturmadan önce saptanması ve tedavisinin yapılması gerekir. Riskli kişilerin hiç bir yakınması olmasa bile kemik yoğunluklarını ölçtürmeleri gerekir.

Riski yüksek olan kişiler;aile büyüklerinde kemik erimesi olan, menapoz sonrası dönemdeki kadınlardır. Ayrıcakemik metabolizmasını etkileyen pek çok hastalıkta ileri yaşlarda kemik erimesi görülebilir. Menapoz sonrası dönemde kemik yoğunluğu ölçtürmemiş kadınların her hangi bir nedenle hekime başvurduklarındahekimlerine kemik erimesi riskleri açısından danışmaları önerilir.

Kemik erimesinde belirti ancak kırık oluştuğunda ortaya çıkar. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık omurgada olduğu için sırt ağrıları ile omurganın çökmesi, boy kısalması en önemli bulgulardır. Bu bulgular maalesef geç bulgular olduğundan kırık oluşmadan daha önce saptanıp tedavisinin yapılması kırık riskini anlamlı şekilde azaltır.

İçerik site ziyaretçilerini bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tanı, tedavi amacı ile kullanılamaz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.