Kan basıncı yüksekliği hormonsal sebeplerle olabilir mi?

Hipertansiyon adı verilen kan basıncı yüksekliği erişkinlerde çok sık rastlanılan bir durumdur. Hipertansiyon sıklıkla kendisi bir hastalık olarak tedavi edilmekle birlikte nadir de olsa bazı durumlarda başka hastalıklara bağlı olarak gelişmiş olabilir. Yani hipertansiyon başka bir hastalığın sadece belirtisidir ve esas hastalığın tedavisi ile kan basıncı yüksekliği durumu ortadan kalkabilir. Bu durumlarda asıl hastalık tedavi edilmesi gerekir. Çünkü esas hastalık tedavi edilmez ve sadece kan basıncı düşürücü ilaçlar kullanılırsa hastalığın olumsuz etkileri nedeni ile hastanın yaşamı olumsuz etkilenebilir.

Hipertansiyona sebep olan bu hastalıklar sıklıkla böbrek ile ilgili veya hormonsal hastalıklardır. Hipertansiyon tanısı ile tedavi altında olan hastalarda bu hastalıklar da akla getirilmeli şüphe durumunda ayrıntılı araştırması yapılmalıdır. Özellikle genç yaşta başlayan hipertansiyon durumlarında, çok yüksek ve ataklar şeklinde kan basıncı yüksekliği olan durumlarda, çok sayıda tansiyon ilacı kullanılmasına rağmen kan basıncı kontrolü sağlanamadığı durumlarda böbrek hastalıkları veya hormonsal sebepli hipertansiyon durumlarının araştırılması gerekir. 

İçerik site ziyaretçilerini bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tanı, tedavi amacı ile kullanılamaz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.