Ameliyat ile şeker hastalığı tedavi edilebilir mi?

Şeker hastalığı 2 çeşittir. Tip 1 şeker hastalığı olarak adlandırılan şeker hastalığı pankreasın insülin üreten hücrelerinin fonksiyon göstermemesi ile oluşur. Günümüz bilgileri dahilinde hiçbir yöntem pankreastaki insülin yapan hücrelerin tekrar fonksiyonel hale gelmesini sağlayamaz. Vücutta insülin hormonu olmadığı zaman kan şekerini başka bir yöntem ile düşürmek mümkün değildir. Yani Tip 1 şeker hastalığında insülin tedavisi dışında hiçbir tedavi yöntemi şeker yüksekliğini kontrol etmekte etkili olamaz.

Tip 2 şeker hastalığında ise 2 mekanizma vardır. Pankreastan insülin yapımının azalması ve var olan insülinin hücre düzeyinde etkinliğinin yetersiz olması. İnsülin direnci olarak adlandırılan bu durumun genetik olması dışında kişinin kilolu olması da nedenleri arasında en önemli yeri almaktadır. Tip 2 diyabetik bir kişinin kilo vermesi durumunda kan şekeri kontrolünde genellikle çok belirgin düzelme sağlanır. Ancak bu etki vücuttaki insülin yapımı yeterli olan hastalarda mümkündür. Bariatrik cerrahi adı verilen kilo kaybettirici operasyonlar sonrası kilo verilmesi ile tip 2 diyabetik hastaların kan şekeri kontrolünün çok iyi daha iyi olduğu,kullandığı ilaçların dozlarının azaltılabildiği hatta sonlandırılabildiği bilinmektedir.

Yapılan ameliyatlar kilo kaybettirici ameliyatlardır ve sonrasında elde edilen kilo kaybı ile tip 2 şeker hastalarında kan şekeri kontrolünün sağlanmasıdır. Kilo kaybı ile insülin direnci belirgin azalsa da bu hastaların pankreaslarından yeterli insülin salgılayamama durumu var ise kan şekeri kontrolü sağlanamaz. Ayrıca pankreastan insülin salgılayamama durumu ilerleyicidir. Yani operasyon sonrası kan şekeri kontrolü sağlansa bile yıllar içerisinde kan şekerinin tekrar yükselmesi, hap yada insülin kullanma gerekliliğinin tekrar ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Metabolik cerrahi adı verilerek şeker hastalığını tedavi ediyorum söylemleri; tedavisi olmadığı için çare arayan şeker hastalarının beklentilerinin ve umutlarının gayrı-ahlaki kullanılmasıdır.

İnsülin direnci testi yaptırmalı mıyım?

İnsülin direnci tanısı için kullanılabilecek tetkikler kolay uygulanabilir tetkikler değildir ve ancak araştırmalar için gözetim altında yapılabilir. Bilimsel olarak hassasiyeti kanıtlanmış ve günlük uygulamada hekimlerin kullanabileceği insülin direncini ölçme yöntemi yoktur. 
Maalesef yaygın olarak kullanılan ve insülin direncini ölçtüğünü söylenen tetkikler hassas tetkikler değildir ve sınır değerleri tam olarak tanımlanmıştır. Bu testlere bakarak insülin direnci var veya yok şeklinde yorumlanması çoğunlukla yanlış kararlara yol açabilir. 

İçerik site ziyaretçilerini bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede ki bilgiler tanı, tedavi amacı ile kullanılamaz. Sitedeki bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılması nedeniyle doğabilecek tıbbi veya yasal problemlerden dolayı site yapımcıları sorumlu tutulamaz.