top of page
Güncel Konu: İDRARDA İYOT ÖLÇÜMÜ

Bir kişi İDRARDA İYOT ÖLÇÜMÜ yaptırmanızı istiyorsa; Gerekli olmadığı için hiçbir hekimin istemediği bir şeyi isteyerek, çok biliyor havası yaratıyordur.  İDRARDA İYOT ölçümü yapılmasının anlamsız olmasının çok sebebi vardır.

  1. Tüm gün boyunca toplanmış idrarda ölçüm yapılmaz ise aldığınız sıvı miktarına bağlı olarak sonuç çok farklı bulunabilir.

  2. Kişilerin günlük iyot alımı çok değişkendir. İyot tiroid dokusunda depolanarak uzun süre kalabilir. Günlük yetersizlik, sürekli yetersizlik anlamına gelmez.

  3. İyot sadece tiroid hormonu sentezinde kullanılır. Tiroid fonksiyonlarını gösteren çok hassas tetkikler olduğunda idrarda iyot ölçümü gereksizdir.

  4. İyot eksikliği tanısı idrarda iyot ölçümü ile konulamaz. İyotlu tuz kullanarak iyot eksikliğinden korunmuş oluruz. Ayrıca eksikliğini ölçmek gerekli değildir.

  5. İyot fazlalığı diye bir sorun, dışarda yüksek doz iyot içeren ilaç kullanılmıyorsa mümkün değildir. İyot fazlalığı diye bir araştırma yoktur.

  6. Normal koşullarda herkese iyot yeterli beslenme önerilmelidir. Özel durumlarda önerilecek olan iyot kısıtlı diyet ve iyot takviyesi idrar iyot ölçümüne göre yapılmaz.

  7. İyot kısıtlı diyet önerisi durumları nadirdir ve kısa süreli dönemlerdir. Bu dönemde de idrarda iyot ölçümü ile izlem yapılmaz.

  8. İdrarda iyot ölçümü, sadece bölgesel iyot eksikliğini (endemik guatr) tespit etmek için yüzlerce kişide aynı dönemde yapılan ve toplam sonucun değerlendirildiği bir tetkiktir.

bottom of page