İDRARDA İYOT ÖLÇÜMÜ  

 

İdrarda iyot ölçümü gereksiz bir tetkiktir.

İdrarda ölçümü yapılmasının gereksiz bir tetkik olmasının çok sebebi vardır

 1. Tüm gün boyunca toplanmış idrarda ölçüm yapılmaz ise aldığınız sıvı miktarına bağlı olarak sonuç çok farklı bulunabilir.

 2. Kişilerin günlük iyot alımı çok değişkendir. İyot tiroid dokusunda depolanarak uzun süre kalabilir. Günlük yetersizlik, sürekli yetersizlik anlamına gelmez.

 3. İyot sadece tiroid hormonu sentezinde kullanılan elementtir. Tiroid fonksiyonlarını gösteren çok daha hassas tetkikler vardır. İdrarda iyot ölçümü ile tiroid fonksiyonu yeterince hassas tayin edilemez.

 4. İyot eksikliği tanısı idrarda iyot ölçümü ile konulamaz. İyotlu tuz kullanarak iyot eksikliğinden korunmuş oluruz. Ayrıca eksikliğini ölçmek gerekli değildir.

 5. İyot fazlalığı diye bir sorun yüksek doz iyot içeren ilaç kullanılmıyorsa mümkün değildir. Normal durumlarda iyot fazlalığı diye bir araştırmaya gerek yoktur.

 6. Normal koşullarda herkese yeterli iyot içeren beslenme önerilmelidir. Özel durumlarda önerilecek olan iyot kısıtlı diyet ve iyot takviyesi idrar iyot ölçümüne göre yapılmaz.

 7. İyot kısıtlı diyet önerisi durumları nadirdir ve kısa süreli dönemlerdir. Bu dönemde de idrarda iyot ölçümü ile izlem yapılmaz.

 8. İdrarda iyot ölçümü, sadece bölgesel iyot eksikliğini (endemik guatr) tespit etmek için yüzlerce kişide aynı dönemde yapılan ve toplam sonucun değerlendirildiği bir tetkiktir.

 

GİZLİ ŞEKER

 1. Tıbbi karşılığı şeker hastalığı öncesi dönem (prediyabet). Yani şeker hastası olma olasılığı diğer kişilere göre daha yüksek kişi.

 2. Bu kişiler şeker hastası olmadıkları gibi mutlaka şeker hastası olacaklar anlamına da gelmez.

 3. Şeker hastası olma olasılıkları çalışmalarda farklı sonuçlar bulunmuş olmakla birlikte yıĺlık % 3‐5 arasında kabul edilebilir.

 4. Gizli şeker bazı laboratuar tetkikleri sonucuna göre tanımlanan bir durumdur. Kişide hiçbir belirtiye sebep olmaz.

 5. Açlık kan şekeri 100-125. mg/dL, Hemoglobin A1c % 5.7-6.4, şeker yükleme testi ikinci saat şeker sonucu 140-199 mg/dL arasında ise gizli şeker tanımı yapılabilir. Bu testlerden herhangi bir sonuç yeterlidir.

 6. Gizli şeker kilo artşına sebep olmaz ancak kilo artışı gizli şekerin daha çok görülmesine yol açar. Tersi olarak kilo kaybı gizli şekerin normale dönmesini sağlayabilir.

 7. Gizli şekeri olan kişilerin daha sonra şeker hastası olmaması için yapabileceği en etkili şey kilo vermek ve düzenli egzersiz yapmaktır.

 8. Gizli şekeri olan kişilerin şeker hastalığı diyeti yapmaları gerekmez. Kilolularsa düşük kalorili, dengeli beslenme programı uygulamaları önerilir.

 9. Gizli şekeri olan kişilerin yapması gereken egzersiz tipi haftada en az 3 kez 45-60 dakike süreli aerobik denilen tempolu yürüme, jogging benzeri egzersizdir.

 10. Gizli şekerin ilaçla tedavisi ýoktur. Bazı durumlarda ilaç kullanılabilir. Hekim karar vermelidir.

 11. Şeker hastalığında görülen, göz, sinir, böbrek gibi hasarlanmalar gizli şeker durumunda gözlenmez. Kalp damar hastalığı riski artacağı için bu kişilerin kan basınçları, kolesterol seviyeleri kontrol altında olmalıdır.